Дружина Бога Световида, клуб словенских занесењака
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Војислав Шешељ о љотићевцима

Go down

Војислав Шешељ о љотићевцима Empty Војислав Шешељ о љотићевцима

Порука  Бели Вид Wed Aug 19, 2009 4:26 am

Др Војислав Шешељ из књиге ''Милан Панић мора пасти'', 798-801 стр.

• Какав је ваш однос тада био према круни?

Др Шешељ: Никада ја нисам био монархиста, то зна и војвода Ђујић, то сам и њему отворено рекао. Када би ме питали за то, мој први одговор је био – а кога бисте ви довели за краља, када бисмо довели монархију? Ђујић је већ био у сукобу са свим Карађорђевићима, са Андрејем није имао контаката јер је Андреја био на расколничкој страни. Са Александром се сукобио, пошто је Александар у Прводецембарском прогласу 1988. године, објављеном на насловној страни љотићевског листа изједначио ратну улогу усташа и четника, признао је муслиманску и македонску нацију, тврдио да је споразум Цветковић–Мачек пример доброг решавања националног питања итд.
Са Томиславом се, због неког другог разлога, сукобио, не знам због чега. Али Ђујић је забранио свим Карађорђевићима приступ у четничке домове. Апсолутно им је забранио приступ. И ево шта се десило: рецимо, када сам био у Лондону 1989. године, крајем августа, био је велики скуп у Естену, био сам главни говорник на том скупу. Сваке године се тамо одржавао, као, скуп посвећен династији Карађорђевића, дан династије Карађорђевића. Када је ушао у сукоб са Карађорђевићима, Ђујић је променио назив, па је те 1989. године, рецимо, назив био посвећен шестогодишњици Косовске битке и сваке године, од онда, Конгрес је имао други назив. Ја сам тада био главни говорник, дошао сам из Београда. Принц Томислав је одмах желео са мном да се сусретне, а Ђујић је забранио да он дође у тај хотел “Равна Гора”. Менаџер хотела га је, кријући, ипак довео тамо. И, од 11 сати пре подне до 18 сати навече, ја сам разговарао у свом апартману, у хотелу, са Томиславом. Тамо су нам донели послужење и доручак, и ручак, тек смо на
вечеру сишли доле у ресторан.

• И шта је причао Томислав?

Др Шешељ: Томислав је човек који се читавог свог живота тако потуцао од немила до недрага, живео као фармер у Енглеској. Није човек неког великог образовања. Нема велико знање. Али се свих 7 сати нашег разговора жалио само на Александра због Александровог понашања, због тога што је Александар чврсто повезан са љотићевцима, да га љотићевци манипулишу. А Љотићевци, једини Југословени у српској емиграцији, су типична фашистичка оријентација. То, уосталом, показују и ови наши београдски љотићевци, каква је права оријентација тог покрета била. По неколико пута се вртео у круг. Ја сам морао и имао стрпљења да га слушам до краја. Али, Томиславу је био циљ да ја сада инсистирам да Томислав ипак дође на тај скуп у Естену. Међутим, ја сам једном у разговору са Ђујићем, када је већ прошао тај сусрет, поновио, Ђујић каже – Не долази у обзир тај усрани Карађорђевић, не може више никада да дође – баш тим изразом. Ништа, ја нисам хтео да се мешам.

• А колики је био сукоб између четника и љотићеваца у емиграцији?
У чему се он заправо огледао?

Др Шешељ: У идеолошкој оријентацији се то огледало.

• Четници су били за краља, а љотићевци не.

Др Шешељ: Не. И једни и други, љотићевци су највећи монархисти. Они су изразито за краља. Монархизам је суштина, можда, њихове идеологије, поред овог сталешког удружења.

• Али то се коси са фашизмом.

Др Шешељ: Не коси се, никако. Не коси се. То је посебна варијанта фашизма. Уосталом, италијанском фашизму није сметао краљ. Емануел III био краљ све до слома фашизма.

• А као је, рецимо, био лидер љотићеваца у Америци?

Др Шешељ: Нема неки посебан лидер.

• Ко је изразита фигура?

Др Шешељ: Има, рецимо, неки Боро Драгачевић у Канади, он је једина значајнија личност тамо. У самој Америци нема нико посебно значајан, али најзначајнији је, можда, био поп Матеја Матејић из Кливленда. У Енглеској је био овај поп Зебић, из Бирмингена. Света Пауновић у Немачкој, у Минхену. То би биле те најзначајније личности.

•А ко је, по вашем мишљењу, Александра, од тих љотићеваца, “обрадио”?

Др Шешељ: Највише поп Зебић из Бирмигена. Он је најотровнији љотићевац. Али Ђујић никада није био у сувише великом сукобу са љотићевцима.

• А да ли је, по вашем мишљењу адвокат Драган Лукић из Лондона, такође љотићевац?

Др Шешељ: Да ли је љотићевац, то не могу дефинитивно да потврдим, али је близак Александру и браћи Марчетић. Они су тамо велики богаташи, ваљда су они и финансирали то све. Али, вероватно су сви веома блиски љотићевцима јер су у том кругу. Међутим, то не могу сада дефинитивно да тврдим. Јер, ти љотићевци су у емиграцији једина конспиративна организација. Они крију своје чланство. Тек када га мало, тако, чачнете онда се открива, показује ко је шта је. И љотићевци су највећим делом и остали у Немачкој, јер су се бојали изручења у Југославију од стране Американаца, Енглеза и других. Љотићевци су били чисти фашисти, чисти сарадници окупатора у Другом светском рату. Е сада, Ђујић је помогао да се две велике јединице љотићеваца извуку из земље, да не буду предате партизанији. Два пука љотићеваца. Он им је дозволио да се преобуку у четнике, да скину оне своје црне еполете и да ставе четничке ознаке. Тако их је извукао из земље и они су на известан начин били захвални Ђујићу поводом тога. А друго, нису се много сукобљавали јер су љотићевци и Ђујићеви четници били на федералној страни у црквеном расколу, тако да ни ту није било великих сукоба. И Ђујић је од мене веома често тражио да не идем у директне сукобе са љотићевцима. Међутим, ја нисам хтео да га слушам, јер сам расправљао где сам стигао.

• Како ви тумачите чињеницу да су у целој нашој овој педесетогодишњој историји комунисти фиксирали, пре свега, четнике, и четнички покрет као највеће зло и највеће непријатеље? Чини се да су љотићевци остали апсолутно по страни од свих тих комунистичких напада?

Др Шешељ: Прво, љотићевце није уопште било тешко компромитовати. Они су били компромитовани по себи. Није уопште требало доказивати да су сарађивали са Немцима када су они водили ђаке у Крагујевац, на стрељање. Онај Марисав Петровић, је ли се тако звао, који је директно у томе учествовао, на најдиректнији начин. Затим, у љотићевском покрету било је нешто слично комунистичком покрету. Иста врста конспиративне организације, тоталитаран поглед на свет. Љотићевци и данас себе ословљавају са “друже”. Они су први то увели код нас као термин, па су комунисти од њих прихватили. И вероватно је и то био разлог, а сем тога, љотићевци нису били толико опасни. Они су већ били једна конспиративна група на Западу која се слабо обнављала, нико од млађих људи углавном није приступао и како су старили, тако су изумирали.
Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Назад на врх

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму