Дружина Бога Световида, клуб словенских занесењака
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Никола Тесла, дете грома

Go down

Никола Тесла, дете грома Empty Никола Тесла, дете грома

Порука  Бели Вид Wed Aug 19, 2009 6:31 am

Никола Тесла, дете грома Tesla2

Дете грома

Наш велики научник био је убеђен да му је само Провиђење већ на рођењу подарило изузетну судбину и натприродне моћи. Постоји легенда, драга Тесли, по којој је изумитељ наизменичне струје, рођен у једној застрашујућој, олујној летњој ноћи када су севале муње и ударали громови. Бабица која је порађала његову мајку, преплашена тим севањем, протумачила је ове небеске појаве као знамења изузетне судбине новорођенчета и рекла је породољи да ће оно бити „дете грома”.

Како пише један Теслиног биограф, ова необразована жена из народа „није могла ни претпоставити колико је био тачан овај њен опис човека кога ће судбина учинити креатором вештачких муња, довољно јаких да продрмају цео свет” (Ломас, Човек који је изумео двадесети век, ДН Центар, 2000)

Тесла каже да се као дечак давио десетак пута, те да су га готово „живог скували и једва је избегао да га спале”. Али и то није све: „Био сам жив закопан, изгубљен и смрзнут. За длаку сам избегао бесним псима, вепровима и другим дивљим животињама. Преживео сам страшне болести и пролазио кроз разноврсне чудновате незгоде, а то што сам данас здрав и крепак - право је чудо”, сећа се славни проналазач (Никола Тесла, Моји проналасци).

Просто је невероватно колико ови Теслини описи властитих чудесних доживљаја личе на описе иницијастичких болести и смрти кроз које су прошли шамани пре него што су задобили своје изузетне способности! Шаман је, по Елијадеу, врач, гаталац, пророк, маг, психопомп, исцелитељ, научник, проналазач, песник, видар и видовњак (Историја веровања и религијских идеја, том III, Просвета, 1991). Шамани се препознају по својом карактеристичном, необичном понашању, склони су усамљивању, сањарењу, имају чудесне визије, нападе, несвестице итд. Али и они, одабрани, морају да прођу кроз иницијастичка искушења (снови, болести, визије, комадања и мистична смрт) и да тако стекну способност за екстатичка путовања изван овог света, у Подземље или на Небо
Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Никола Тесла, дете грома Empty Re: Никола Тесла, дете грома

Порука  Бели Вид Wed Aug 19, 2009 7:02 am

http://tesla.4doo.net/page.php?4

Susret sa Vivekanndom je, bez sumnje, snažno podstakao Teslino dalje interesovanje za istočne nauke. Jednom prilikom, kasnije, u Indiji, i Svami je pomenuo ove susrete:
“Neki od najvrsnijih naučnih umova današnjice govorili su mi koliko su savršeno racionalni zaključci u Vedama. Poznajem lično jednog koji je jedva stizao da ruča ili da napusti svoju laboratoriju, ali koji je redovno dolazio i satima slušao moja predavanja o Vedama, jer su, kako je on govorio, toliko naučne i toliko skladne sa našim vremenom i sa zaključcima do kojih nauka tek danas dolazi.»
Posle posete Teslinoj laboratoriji, 1896. godine, u Njujorku, poslao je pismo svom indijskom kolegi Alasingu opisujući susret sa Teslom sa strahopoštovanjem i bezrezervnim divljenjem:
«Ovaj je čovek sasvim drugačiji od svih zapadnjaka (...) Pokazao mi je svoje
eksperimente sa elektricitetom, koji je za njega živo biće i sa kojim on razgovara i naređuje mu (...) Radi se o visoko spiritualnoj ličnosti. On besumnje poseduje duhovnost najvišega nivoa i u stanju je da prizove sve naše Bogove (...) U njegovim električnim vatrama raznih boja pojavili su se preda mnom gotovo svi naši Bogovi: Višnu, Šiva...a osetio sam prisustvo i samog Brame!? (Swami Vivekananda works, Epistles,
-pisma, Vivekananda Centrum, Washington, USA).
Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Никола Тесла, дете грома Empty Re: Никола Тесла, дете грома

Порука  Бели Вид Wed Aug 19, 2009 8:48 am

Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Никола Тесла, дете грома Empty Re: Никола Тесла, дете грома

Порука  Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму