Дружина Бога Световида, клуб словенских занесењака
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сјенички сир ♥ обожавам ♥

4 posters

Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Бели Вид Mon Aug 24, 2009 5:12 pm

Баш је по мом укусу, све похвале браћи муслиманима што још увек производе сир на традиционалан начин.
Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Re: Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Бели Вид Mon Aug 24, 2009 5:17 pm

Poljoprivredni proizvođači iz sjeničkog kraja su oduvek bili poznati po proizvodnji mlečnih, i proizvoda od mesa. Tradicionalni načini proizvodnje, u uslovima čiste prirodne sredine sa prostranim livadama i pašnjacima, imali su za rezultat kvalitetne prehrambene proizvode, koji su oduvek bili svojevrsni brendovi sjeničkog kraja. Čuveni sjenički sir, pršut, paprika u pavlaci, ovčja stelja i slično, su proizvodi koji su se mogli nači na trpezama šitrom sveta. Poslednjih meseci međutim, prodaja sira za sjeničke proizvođače predstavlja veliki problem, iako je cena ovog proizvoda sa 3,5 do 4 evra po kilogramu pala na 1,5 evro. Zalihe ove poznate životne namirnice su sve veće, a individualni proizvođači ne nalaze način za plasman svojih proizvoda zbog, kako navode, naglog gašenja kanala prelaska sira na graničnim prelazima prema Bosni, Crnoj Gori, Makedoniji, i smanjenoj prodaji na Kosovu, kao i zbog nedostatka otkupnih cetara. Oni kažu da, ukoliko se u što skorijem vremenskom periodu ne pronađu kupci, ogromne zalihe ovog poznatog proizvoda, završiće u smeću!
Najveći problem sa prodajom sira imaju individualni proizvođači iz udaljenijih sjeničkih sela. Jedno od takvih je selo Fijulje, koje broji oko dvadeset domaćinstava, kaoja se beva isključivo poljoprivrednom i stočarskom proizvodnjom, što je inače odlika svih sjeničkih sela. Kako saznajemo od Šućra Peškovića iz Fijulja, u tom selu ima čak oko 60 tona sira u zalihama. ''Ja imam 160 ovaca i devet krava. Živim od stočarske proizvodnje, kao i svi ljudi na selu, i nisam uspeo da prodam prošlogodišnji sir, a nova sezona već počinje. Ukoliko država nešto ne preduzme, propašće nam sav godišnji prihod, jer ćemo biti prinuđeni da bacimo sve zalihe punomasnog sira.'' Pešković kaže da se na zelenoj pijaci mogu prodati samo neznatne količine, i ističe da su problemi sa prodajom sira privukli medijsku pažnju, ali ne i kupce.
Samostalni stručni saradnik za poljoprivredu opštine Sjenica, Faik Kurtović smatra da i sami poljoprivredni proizvođači mogu u značajnoj meri uticati na smanjenje aktuelnih problema sa plasmanom proizvoda. ''Naši poljoprivredni proizvođači sir pakuju u kacama od po 60-70 kilograma, što je vrlo teško prodati u takvoj ambalaži. Drugi problem na koji se takođe može uticati je nepostojanje registrovanih poljoprivrednih mlekara, na osnovu kojih bi se vršila prodaja bez nakupaca, kao i formiranje poljoprivrednih zadruga'', kaže Kurtović. Predsednik opštine Sjenica Muriz Turković je za naš sajt rekao da je obavio kontakte sa nadležnim Ministarstvom i da očekuje pozitivan ishod u rešavanju aktuelnih problema. On je istakao da će sjenički sir biti zaštićen kao autohtoni proizvod sa ovih prostora, što je već u proceduri i za koji će važiti posebni standardi, i najavio da će se za sjeničke poljoprivredne proizvođače, naredne nedelje organizovati stručno predavanje o proizvodnji i plasmanu njihovih proizvoda.

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Napijaciseprodajumaekol
Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Re: Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Русалка Thu Aug 27, 2009 6:00 am

Обожавам га и ја...још кад се палачинке од хељдиног брашна нафилују њиме, па запеку...ммммм...;-)

Русалка

Број порука : 11
Join date : 19.08.2009

Назад на врх Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Re: Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Бели Вид Sun Aug 30, 2009 1:47 pm

Пештер
Ни да дођеш, ни да одеш
На Пештеру остаје само онај ко мора и онај што је навикао да зима траје шест месеци, а да је и преосталих шест - хладно

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Pester1111
Река Вапа, шуме, ливаде и стока су овде право богатство

Из Пазара, Сјеничком улицом, долази се до пута за Пештер. До Сјенице још шездесетак километара. Онда крај жуте табле којом општина Нови Пазар гостима жели срећан и безбедан пут, затим крај оне којом житељи Сјенице намерницима „халале” добродошлицу, па змијоликим серпентинама, између камиона с угљем, како би се избило горе, на висораван. Могло би се и с друге стране, преко Нове Вароши: ако се иде из Београда тим путем је чак и краће, али овим је брже.

Општина има сто три насеља, али с пута се може видети тек неколико; остала су разбацана, а до многих нема ни насутог друма, већ се до њих само може теренским возилом или на коњу.
Општина Сјеница је четврта по површини у Србији. Измерио је неко: простире се на 1.050 квадратних километара. Становника, по попису из 1991. године, има 36.000, а у самој вароши око тринаест хиљада. Али, од тада, освануло је хиљаду двеста закључаних кућа. Јер, овде остаје само онај ко мора и ко нема где. Ти што су остали, изгубљени су у беспутном пространству.

Цела општина има само седамдесет километара асфалтираних путева. И на сву ту муку, на висоравни је шест месеци зима, а преосталих шест месеци хладно. Прича се да једино у августу горе није падао снег, ал’ да нико није сто одсто сигуран.

Чекајући владику

Тек кад намерник пред портом Цркве светог Ђорђа, на крају села Лопиже, угледа тих неколико паркираних аутомобила, докучи да је она јаруга насута камењем којом је доскакутао до Лопижа заправо – пут. Прећи тих једанаест километара, колико је село удаљено од града, и лети је права одисеја.

У Лопиже нас је довела прича Микаила Миће Каличанина да се у селу налази једна од најстаријих школа у Србији, у овом крају свакако. Колико је уистину стара, то није знао, али тврдио је да је „сигурно саграђена за турског вакта”.

И ево нас где растресени получасовном вожњом беспућем стојимо пред оронулом, запуштеном и рушевном једноспратницом, немим сведоком некадашњег сјаја и величине села Лопиже. Повише школе је црква, и она оронула, али бар жива. Из ње је допирало тихо појање. Упркос тесним вратима, пространом портом ширио се мирис тамјана.

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Pester2222
Сјенички сир, много цењен, мало тражен

– Школа нам стоји све слабије, али зато гробље ради пуном паром – осмехнуо се горко седамдесетпетогодишњи чича Милојко Сојчић. – Лопиже су по површини највеће село у сјеничком крају и једно од највећих у Србији, а има мање од двеста педесет житеља. У школу иде само пет ђака и сви ће у четврти, завршни разред, док се у први није уписало ниједно дете. Некад је била осмогодишња, а сад ће и ову четворогодишњу да нам затворе. Ех, пуста Србијо! А колико је школа стара, не памтим. Био сам момак када се славила стогодишњица.

Одговор се налази на мермерној плочи постављеној на здање поводом обележавања првог века рада школе, 1955. године. Тада је убележено да се табла поставља у знак сећања на осниваче школе Стевана и Илију Церовића, борце за национално ослобођење, и народног хероја Јездимира Ловића, њеног некадашњег ученика, али је пропуштено да се забележи да се ту школовао и велики војвода Петар Бојовић, мада, пре ће бити да је тај део српске историје већ био скрајнут и препуштен забораву, да би се што боље и преданије учило о рату и револуцији наших братских народа и народности…

– Вала, јесте – слаже се чича Милојко. – Он је из Мишевића, а тамо није било школе па је дошао овамо. Јер, одавде су Пешићи, они су му ујчевина, те је првих неколико разреда свршио код нас.

У црквеној порти разапет је шатор, а под њим распремљена трпеза за бар стотинак гостију. Врзмају се уоколо жене и девојке, постављају, додају, дотерују… као да ће нека велика свадба.
– Ма, не – каже поп Андреја Јанковић. – У цркви је редовна суботња служба, а требало је да је држи његово преосвештенство владика милешевски, само није могао да се пробије кроз беспуће.

Владика је уоброчио да сваког лета обиђе све планинске парохије до којих зими ни свештеник ни лекар не могу да стигну, и одржи им службу, а ми се припремили да га дочекамо и угостимо како је ред о петровском посту. А, ево сад… Штета. Ипак, стигао нам је бар отац Нектарије, игуман Милешеве. Ено га у храму, службује.

Говори испод гласа да су пре неки дан из Сјенице потерали два камиона да наспу пут пред долазак преосвећеног, али боље да нису.

– Насипали су крупнијим каменом, па је сад горе но што је било, јер је пут као под одроном.
Из цркве нагрнуо народ: на вратима жене скидају мараме, а мушкарци стављају шајкаче. Како ко.

Махом старци, али има и млађег света, па и деце.

– Немојте да вас то заведе – упозорава Момир Ковачевић из Мишевића. – Велики је дан, па су дошли Лопижани са свих страна. Где год ко да се затекао. Ено, оном Бранку дошао брат из Крагујевца и довео фамилију, а нису се видели око дванаест година. Загрлио га и не испушта, ко да ће му некуд утећи.

Не дају нам да одемо, мора се с њима за трпезу: ретко им кад неко наиђе, па је сваки гост светиња, не мора да буде владика. Све ће бити да су једног момчића задужили специјално за нас, да нам тањири увек буду пуни. Такав је горштачки обичај: што су сиромашнији, то су срдачнији и гостопримљивији.

И тек када су небом запловили ниски облаци злослутећи на кишу, можда чак и снег, попустили су, па смо могли да кренемо пут Сјенице.

Шездесет тона муке

Заноћили смо у хотелу „Борићи”. Купио га неки човек из Пазара, уложио у њега доста пара, па је данас такав да га се ни престоница не би постидела.

Рано изјутра, Харун Хајрадиновић, председник Скупштине општине Сјеница, одвезао се службеном „ладом нивом” до дванаест и по километара удаљеног села Фијуље, дотле се може колима, на коњу, или пешице. Општина нема коње, а пешачење би нам узело бар три сата. У једном правцу.

Распредамо успут о неправедном сиромаштву на овој пучини лепоте. Јер, Пештерска висораван је изнад хиљаду метара, па су на њој све саме ливаде, тек понека њива да је засејана хељдом.
На ливадама има свакојаких травки, а највише лековитог велебиља, па је месо с Пештера, свеједно да ли овчије или јунеће, посебног укуса и врло цењено, а сјенички сир најпознатији. Он је овдашњи „бренд”.
Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Re: Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Бели Вид Sun Aug 30, 2009 1:48 pm

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Pester444444
Сточарство – једина шанса за опстанак

– Џаба нам, кад је држава забранила извоз, а сир се највише продавао у Црној Гори, у Босни и Херцеговини, као и на Космету – прича нам Харун. – Оно, могли би и сада да извозе, али им држава тражи потврде о хигијенско-техничкој исправности. А за то је потребно платити. А колико су „богати”, морао сам да молим Ћазима Лакоту, директора „Електродистрибуције”, да им не сече струју због дуга од хиљаду и по динара, бар док им не плате за млеко. Уосталом, да не причам ја, све ћете чути из прве руке.

Село Фијуље је раштркано, има двадесет домаћинстава, а ми смо се зауставили пред кућом Хасима Пашића.

– Мерхаба, добро ви дошли, 'ајте у кућу на кахфу – обрадовао се овај седамдесетдвогодишњи горштак ненајављеним гостима. – Како је код вас, у вароши? Код нас исто. Не жалимо се…
Како се не жали кад смо од познаника у Сјеници чули да није успео да прода двадесет „товара”, двадесет каца прошлогодишњег сира, а у свакој је око седамдесет килограма овог специјалитета?

– Али продали смо нешто овогодишњег – упада му у реч унук Амор, будући студент ветерине. – Тачно је да су нам платили само један евро по килограму, али дај шта даш. А лањске године давали су и четири!

До 1. јануара ове године, када је ступила на снагу она уредба о сертификатима, у ово доба би већ све распродали, а накупци им не би избијали из кућа. Сад ни да се јаве. Само у Фијуљама пропада око шездесет тона најквалитетнијег сира.

– Не пропада, то су измислили они с телевизије, већ око њега има много више посла – вели Ханефија Дељевић. – Два-три пута седмично морамо да га „купамо”, наливамо свежим пресолцем, па ће потрајати и до идуће године. Мада, неко мора и око стоке да се бави, нема се када. Да га бацимо, то сигурно нећемо. Таман посла, па да дође еколошка инспекција и покажњава цело село! Одакле да им платимо? Јер, за млеко нам плаћају од петнајс до деветнајс динара, иако су наши трошкови тридесет пет динара. Него, да запакујемо неко кило?

Нису хтели да приме новац, па ми нисмо хтели да примимо сир. Наљутили се они, али наљутили смо се и ми. Доцније смо се измирили. Неко је споменуо да би можда требало да оснују задругу, а они углас одговарају да су је некад имали, да је из ње настао ПИК „Пештер”, а да је он на крају приватизован. Не би поново…

Народна радиност и друге игре

Сајма Зекић је пре подне књиговођа у трговинском предузећу, а поподне ткаља. Она плете – санџачке ћилиме.

– Веровали или не, оно што је у народу познато под именом пиротски ћилим, пореклом је одавде, с Пештера – каже кочоперно као да је спремна на свађу са сваким ко би покушао да је оповргне. – Погледајте само наше и њихове мотиве и реците који су старији. Одавде се то раширило по јужној и источној Србији, а данас га сви својатају. Мада, сад је ионако свеједно…

Тако се сазнаје да је пре четири године у Сјеници основано удружење грађана “Санџачки ћилим”, које је окупљало више од хиљаду чланица и чланова орних да у домаћој радиности израђују етнопредмете који су карактеристични за Пештерску висораван.

– Ех, понео нас је полет – уздахнула је Индира Кубуровић, председница удружења. – Рачунали смо на велико тржиште бивше Југославије, јер су нам свуда мотиви слични. Продавали смо наше рукотворине преко задруге „Пештер” свуда, највише дуж Јадрана а посебно у Дубровнику. А онда је све стало. Мало нам је одмогао човек из Новог Пазара који је све то осмислио, а мало и несрећан стицај околности. Плете се и тка и данас, само што је у удружењу преостало једва стотинак најупорнијих. Штета. Јер, Србија вапи за сувенирима који би је најбоље представљали у свету.

Можда је, ипак, сјенички сир највећи пештерски „бренд”? Можда је то наш најбољи сувенир?
Кад су дознали да смо новинари, постали смо занимљивији, па је свако дошао с неком својом муком, а понеко и с радошћу. Али, и овај запис је довољан за слику о Пештеру и људима.

Милош Лазић
[објављено: 30/08/2009]
Бели Вид
Бели Вид
Admin

Број порука : 661
Join date : 18.08.2009
Локација : свет вила и змајева

http://svetovid.forumotion.net

Назад на врх Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Re: Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Alpha Centauri Sun Aug 30, 2009 2:41 pm

Русалка ::Обожавам га и ја...још кад се палачинке од хељдиног брашна нафилују њиме, па запеку...ммммм...;-)
------------------------------------------------------------------
Moze recept?
Alpha Centauri
Alpha Centauri

Број порука : 4
Join date : 29.08.2009
Локација : Centaurus

Назад на врх Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Re: Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Caliburn Fri Sep 25, 2009 2:12 am

Русалка ::Обожавам га и ја...још кад се палачинке од хељдиног брашна нафилују њиме, па запеку...ммммм...;-)

Ti baš znaš šta je dobro! cheers

Uzgred, Beli Vide, zaista ti treba odati priznanje, kako na temi, tako i na celom odeljku na kome se ova tema nalazi, jer je to upravo ono što Srbima treba.

I da, sjenički sir je izvanredan. Smile

Caliburn

Број порука : 21
Join date : 18.08.2009

Назад на врх Go down

Сјенички сир ♥ обожавам ♥ Empty Re: Сјенички сир ♥ обожавам ♥

Порука  Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму